Pierwszy wyjazd klubowy ATH

W tym roku po raz pierwszy wybraliśmy się na wspólna 3 dniową wyprawę, niestety z powodów najczęściej zawodowych w trasę pojechała nas tylko garstka. Jednak mamy nadzieję że w przyszłym roku będzie nas więcej. Cała trasa liczyła ponad 600 kilometrów a na początku naszym celem jak na rycerzy przystało był zamek wielkich mistrzów krzyżackich w Malborku. Gotycka budowla wybudowana w latach 1274-1457 jest jedną z największych twierdz Europy średniowiecznej. Powierzchnia jaką zajmuje zamek malborski wynosi około 20ha. Składa się ona z trzech odrębnych członów: zamku niskiego, zamku średniego, zamku wysokiego. Budowla była siedzibą mistrzów Zakonu Krzyżackiego oraz stolicą Państwa Krzyżackiego w latach 1309-1457.W latach 1457-1772 w twierdzy panowali wojewodowie malborscy. Zamkowe muzeum zostało utworzone w 1961 r., a w grudniu 1997 r. zamek został wpisany na listę UNESCO, czyli światowego dziedzictwa kulturowego. Podczas tych kilku stuleci zamek był zniszczony, odbudowany i przebudowywany. Budowla do dzisiejszego dnia doskonale została zachowana i stanowi ogromną atrakcję tej części Europy.

Następnie z Malborka udaliśmy się do oddalonego o 40 kilometrów Pelplina, gdzie mogliśmy podziwiać piękną Bazylikę Katedralną, którą to budowę głównego kościoła klasztornego cystersi rozpoczęli w XIV wieku, chociaż w dokumencie "Codex diplomaticus pelplinensis" wspomina się o początkach budowy zainicjowanych przez Mszczuja II już w końcu XIII. Trójnawowa bazylika ze środkowanym transeptem o długości 84, szerokości 30 i wysokości 26m, powstawała powoli na całej długości jednocześnie. Jako datę ostatecznego zakończenia prac budowlanych przyjmuje się rok 1557, w którym murator gdański Antonii Schultes zakończył wykonywanie sklepień kryształowego i sieciowego w transepcie bazyliki.Kościół jednak konsekrowano wcześniej bo 8 marca 1472r. Cystersi rządzili w Pelplinie blisko 550 lat. 16 lipca 1821r, po wcześniejszej sekularyzacji i kasacie zakonu cystersów przez króla pruskiego, bullą "De salute animarum" papież Pius VII dokonał zmiany terytorium diecezji chełmińskiej, wybrał Pelplin na jej stolice i siedzibę biskupów. W ten sposób za rządów biskupa Ignacego Mathy'ego w sierpniu 1824 roku kościół pocysterski stał się katedrą.W latach 1841 - 1842 dokonano przeróbek w katedrze. Zlikwidowano kruchtę przed głównym wejściem, zastępując ją neogotyckim przedsionkiem wbudowanym w nawę główną. Nad wejściem umieszczono chór z nowymi organami. Wykonano również w stylu neogotyckim freski i zdobienia katedry oraz witraże. Przystąpiono także do wymiany barokowego wnętrza, którego jednak nie udało się zrealizować.Szczęśliwie katedra przetrwała wojny światowe XX wieku. 18 stycznia 1965 roku papież Paweł VI podnosi katedrę pelplińską do godności bazyliki mniejszej.

W tym miejscu warto zaznaczyć iż w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie najpierw studiował później wykładał jako profesor, Honorowy Generał naszego klubu Jego Ekscelencja Księdza Biskup Wiesław Mering.

Z Pelplina wszyscy udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do Pasymia, malowniczej miejscowości położonej na mazurach gdzie znajduje się ośrodek wypoczynkowy, z szeregiem atrakcji dla turystów. Po krótkim i intensywnym wypoczynku niestety nadszedł czas na powrót do domu...Poniżej prezentujemy fotorelację z naszego wyjazdu i żegnamy się tylko do soboty, kiedy to wszyscy udamy się na zlot do Chocenia.

Starsze Artykuły...

Video ATH