Pierwszy wyjazd klubowy ATH

W tym roku po raz pierwszy wybraliśmy się na wspólna 3 dniową wyprawę, niestety z powodów najczęściej zawodowych w trasę pojechała nas tylko garstka. Jednak mamy nadzieję że w przyszłym roku będzie nas więcej. Cała trasa liczyła ponad 600 kilometrów a na początku naszym celem jak na rycerzy przystało był zamek wielkich mistrzów krzyżackich w Malborku. Gotycka budowla wybudowana w latach 1274-1457 jest jedną z największych twierdz Europy średniowiecznej. Powierzchnia jaką zajmuje zamek malborski wynosi około 20ha. Składa się ona z trzech odrębnych członów: zamku niskiego, zamku średniego, zamku wysokiego. Budowla była siedzibą mistrzów Zakonu Krzyżackiego oraz stolicą Państwa Krzyżackiego w latach 1309-1457.W latach 1457-1772 w twierdzy panowali wojewodowie malborscy. Zamkowe muzeum zostało utworzone w 1961 r., a w grudniu 1997 r. zamek został wpisany na listę UNESCO, czyli światowego dziedzictwa kulturowego. Podczas tych kilku stuleci zamek był zniszczony, odbudowany i przebudowywany. Budowla do dzisiejszego dnia doskonale została zachowana i stanowi ogromną atrakcję tej części Europy.

Następnie z Malborka udaliśmy się do oddalonego o 40 kilometrów Pelplina, gdzie mogliśmy podziwiać piękną Bazylikę Katedralną, którą to budowę głównego kościoła klasztornego cystersi rozpoczęli w XIV wieku, chociaż w dokumencie "Codex diplomaticus pelplinensis" wspomina się o początkach budowy zainicjowanych przez Mszczuja II już w końcu XIII. Trójnawowa bazylika ze środkowanym transeptem o długości 84, szerokości 30 i wysokości 26m, powstawała powoli na całej długości jednocześnie. Jako datę ostatecznego zakończenia prac budowlanych przyjmuje się rok 1557, w którym murator gdański Antonii Schultes zakończył wykonywanie sklepień kryształowego i sieciowego w transepcie bazyliki.Kościół jednak konsekrowano wcześniej bo 8 marca 1472r. Cystersi rządzili w Pelplinie blisko 550 lat. 16 lipca 1821r, po wcześniejszej sekularyzacji i kasacie zakonu cystersów przez króla pruskiego, bullą "De salute animarum" papież Pius VII dokonał zmiany terytorium diecezji chełmińskiej, wybrał Pelplin na jej stolice i siedzibę biskupów. W ten sposób za rządów biskupa Ignacego Mathy'ego w sierpniu 1824 roku kościół pocysterski stał się katedrą.W latach 1841 - 1842 dokonano przeróbek w katedrze. Zlikwidowano kruchtę przed głównym wejściem, zastępując ją neogotyckim przedsionkiem wbudowanym w nawę główną. Nad wejściem umieszczono chór z nowymi organami. Wykonano również w stylu neogotyckim freski i zdobienia katedry oraz witraże. Przystąpiono także do wymiany barokowego wnętrza, którego jednak nie udało się zrealizować.Szczęśliwie katedra przetrwała wojny światowe XX wieku. 18 stycznia 1965 roku papież Paweł VI podnosi katedrę pelplińską do godności bazyliki mniejszej.

W tym miejscu warto zaznaczyć iż w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie najpierw studiował później wykładał jako profesor, Honorowy Generał naszego klubu Jego Ekscelencja Księdza Biskup Wiesław Mering.

Z Pelplina wszyscy udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do Pasymia, malowniczej miejscowości położonej na mazurach gdzie znajduje się ośrodek wypoczynkowy, z szeregiem atrakcji dla turystów. Po krótkim i intensywnym wypoczynku niestety nadszedł czas na powrót do domu...Poniżej prezentujemy fotorelację z naszego wyjazdu i żegnamy się tylko do soboty, kiedy to wszyscy udamy się na zlot do Chocenia.

Starsze Artykuły

Czytaj...
ATH na 5 edycji motocyklowych urodzin Gabrysia.

Gabryś to bardzo pogodny chłopak – mimo tego, że od urodzenia zmaga się z licznymi chorobami jest niebywale pozytywnie nastawiony do życia. Kilka lat temu podczas swego pobytu w szpitalu po raz pierwszy spotkał się z Grupą Motocyklistów i od tego czasu motocykle stały się jego pasją. Gdy 5 lat temu wraz z rodzicami zamarzył sobie, by świętować urodziny w towarzystwie kierowców jednośladów i ich stalowych maszyn na jego zaproszenie do rodzinnych Osięcin przybyło nieco ponad 100 maszyn. Z roku na rok ich liczba się zwiększała, a 19 maja 2024 padł absolutny rekord – na 5 edycję motocyklowych urodzin Gabrysia, przyjechało kilkaset motocykli z całej Polski, co pozytywnie zaskoczyło Szanownego Jubilata i całą jego rodzinę. ATH MOTOCLUB Włocławek dowiedział się o tym wydarzeniu z materiału przygotowanego przez Karolinę Klimecką z WLC.PL – oczywiście nie mogło nas tu zabraknąć. Wielkie dzięki dla wszystkich, którzy tego dnia postanowili odwiedzić Osięciny i sprawić radość Gabrysiowi i całej jego rodzinie. Takie chwile pokazują, że marzenia naprawdę się spełniają – trzeba tylko bardzo w to wierzyć.

{gallery}2024/Gabrys2024{/gallery}


2024-05-20
Gabryś to bardzo pogodny chłopak – mimo tego, że od urodzenia zmaga się z licznymi chorobami jest niebywale pozytywnie nastawiony do życia. Kilka lat temu podczas swego pobytu w szpitalu po raz...
Czytaj...
MOTO KREW 2024 WŁOCŁAWEK

W sobotę 1 czerwca 2024 na Placu Fajansu Włocławskiego przy C.H. Wzorcownia działo się dużo dobrego. Były oczywiście atrakcje dla najmłodszych, bo dokładnie tego dnia przypadał Dzień Dziecka. Było również sporo hałasu, a to za sprawą kolejnej edycji akcji MOTO KREW, którą zorganizował Klub Motocyklowy GREMIUM MC WŁOCŁAWEK. Były koncerty, pokazy taneczne, konkursy, ale najważniejszym punktem programu była zbiórka krwi, która odbywała się w specjalnym ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Bydgoszczy. Organizacja tego wydarzenia w tym właśnie miejscu to już tradycja – tradycją jest również udział ATH MOTOCLUB WŁOCŁAWEK i oddawanie krwi przez naszych przedstawicieli. Wiemy jak ważne jest Honorowe oddawanie krwi – to jedyny lek, którego nie można wyprodukować…

{gallery}2024/Motokrew2024{/gallery}


2024-06-10
W sobotę 1 czerwca 2024 na Placu Fajansu Włocławskiego przy C.H. Wzorcownia działo się dużo dobrego. Były oczywiście atrakcje dla najmłodszych, bo dokładnie tego dnia przypadał Dzień Dziec...
Czytaj...
Podsumowanie MOTO-AERO 2024.

W czwartek 13 czerwca 2024 r. dokonaliśmy uroczystego podsumowania naszej sztandarowej imprezy organizowanej przy współudziale Aeroklub włocławskiego. Mowa tutaj o Moto-Aero 2024 czyli rozpoczęcia sezonu motocyklowego oraz lotniczego. Wydarzenie, które odbyło się 1 maja 2024 na lotnisku w Kruszynie pod Włocławkiem było niezwykłym wydarzeniem. Dlatego Z wielką radością i wdzięcznością pragniemy podziękować Wszystkim sponsorom, darczyńcom, ludziom dobrej woli  za wsparcie oraz zaangażowanie w organizację tegorocznego wydarzenia. Wasza pomoc a także hojność były kluczowe dla sukcesu tego wydarzenia, które zgromadziło wielu entuzjastów motocykli z całego regionu. Dzięki Waszemu wsparciu mogliśmy zapewnić uczestnikom niezapomniane doświadczenia, pełne emocji i wrażeń, a także stworzyć atmosferę sprzyjającą nawiązywaniu nowych znajomości i wspólnemu dzieleniu pasji do motocykli a wszystko opieczętowane wspaniała muzyką zespołu Golden-Life. Szczególne podziękowania kierujemy do:

-Prezydenta Miasta Włocławka p. Krzysztofa Kukuckiego

-AEROKLUBU Włocławskiego im. Stanisława Skarżyńskiego

-Wójta Gminy Włocławek p. Magdaleny Korpolak - Komorowskiej

-Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego we Włocławku

-Firmy ANWIS Włocławek Sp. z o.o.

-Jakuba Rakuć właściciela Firmy MEDIKOR Włocławek

-LEWIATAN HOLDING S.A. Włocławek

-Jacka Turbiaka właściciela Firmy AUTO-TURBIAK

-Mariusza Krzywica

-KMP Wydziału Ruchu Drogowego we Włocławku

-Zespółu Szkół Akademickich - Klasy Mundurowej we Włocławku

-Włocławskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

-Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjnego z Włocławka

-Browaru B. - Centrum Kultury we Włocławku

-Ochotniczej Straży Pożarnej OSP KSRG w Kruszynie 

-Ochotniczej Straży Pożarnej w Świętosławiu

-Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Włocławka

-Medialnego Centrum Kujaw Sp. z o.o.

-Q4 Włocławskiego Portalu Internetowego

-Polskiego Radia Pomorza i Kujaw

Na sam koniec dziękujemy również Wszystkim motocyklistom oraz zainteresowanym którzy 1 maja 2024 zdecydowali się odwiedzić lotnisko po Włocławkiem. To Wasza obecność każdego roku daje nam paliwo do tego, aby starać się o organizację kolejnych edycji Moto-Aero. Poniżej krótka relacja fotograficzna.

{gallery}2024/PRSM2024{/gallery}


2024-06-14
W czwartek 13 czerwca 2024 r. dokonaliśmy uroczystego podsumowania naszej sztandarowej imprezy organizowanej przy współudziale Aeroklub włocławskiego. Mowa tutaj o Moto-Aero 2024 czyli rozpoczęc...
Czytaj...
ATH w Gnieźnie 2024

Motocykliści ATH Moto Club, lubią organizować ekscytujące wyjazdy, tym razem nasz wybór padł na Gniezno. Jedno z najważniejszych historycznych miast Polski odwiedziliśmy w dniach 22-23.06.2024 roku. Wyjazd miał na celu zarówno integrację członków klubu, jak również odkrywanie bogatej historii oraz kultury Gniezna. Po przyjeździe na miejsce pierwszym punktem programu była Katedra Gnieźnieńska, jeden z najważniejszych zabytków Polski. Wnętrze katedry, ze swoją majestatyczną architekturą i bogatą historią, zrobiło na nas ogromne wrażenie. Przewodnik opowiedział nam o znaczeniu katedry w historii Polski, w tym o koronacjach pierwszych polskich królów. Żałujemy bardzo, że na żywo nie mogliśmy podziwiać jednego z najcenniejszych zabytków tj. konfesji św. Wojciecha, relikwiarza oraz klęczących postaci podtrzymujących relikwiarz z powodu prac związanych z ich konserwacją i restauracją. Wszystko aby nowym blaskiem mogły rozjaśnić przyszłoroczne wydarzenia Roku Świętego 2025 czyli 1000 rocznicy pierwszych koronacji królewskich w katedrze gnieźnieńskiej. Po wizycie w katedrze, przyszedł czas na spacer po urokliwym Starym Mieście. Wąskie uliczki, zabytkowe kamienice i przytulne kawiarnie tworzyły niepowtarzalny klimat. Zatrzymaliśmy się na posiłek w jednej z kafejek, gdzie mogliśmy odpocząć i podzielić się wrażeniami. Wieczorem zorganizowaliśmy wspólną integracyjną kolację w restauracji gdzie spędzaliśmy noc. Była to doskonała okazja do nagrodzenia jednego z naszych Braci czyli Artura Ratajczyka za ogromy wkład pracy jaką włożył w tegoroczne przygotowania naszej sztandarowej imprezy czyli Moto-Aero 2024. Wieczór upłynął w cudownej atmosferze, pełnej śmiechu i radości, a rozmowy trwały do późnych godzin nocnych. Poniżej relacja foto z naszego wyjazdu.

{gallery}2024/Gniezno2024{/gallery}


2024-06-25
Motocykliści ATH Moto Club, lubią organizować ekscytujące wyjazdy, tym razem nasz wybór padł na Gniezno. Jedno z najważniejszych historycznych miast Polski odwiedziliśmy w dniach 22-23.06.2024...

Video ATH